Historia

Miłość i rewolucja

Joanna Mruk

Demonstracje PPS-u, strzelaniny, więzienie w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej, życie artystycznej bohemy Paryża czasów belle époque, lato nad Lazurowym Wybrzeżem, zdobywanie tatrzańskich szczytów w Zakopanem, a do tego wszystkiego historie miłosne i dramatyczne wybory oraz – na koniec – śmierć w kazamatach Łubianki, to tylko część barwnego życiorysu Konstantego Brodzkiego.

Był on typowym dla czasów przed wybuchem I wojny światowej, przedstawicielem młodej, polskiej inteligencji z Królestwa Polskiego. Zafascynowany nowymi socjalistycznymi ideami, chciał zmieniać otaczającą go rzeczywistość. Tak jak wielu działaczy PPS stanął przed wyborem- czy ważniejsza jest dla niego walka o niepodległą ojczyznę, czy o zwycięstwo idei socjalistycznych w wymiarze ponadnarodowym. Wyjeżdżając do ogarniętej rewolucją Rosji, dokonał jednoznacznego wyboru, a jego życie zakończyło się w tragiczny sposób, podobnie jak setek Polaków w ZSRR w czasie Wielkiej Czystki.

Rewolucyjne początki

Konstanty Brodzki urodził się 9 września 1883 r. w Warszawie. Pochodził z rodziny, która miała korzenie szlacheckie (Brodzcy herbu Łodzia). Jego dziadek był uczestnikiem powstania listopadowego, a ojciec – Bolesław – styczniowego. Bolesław budował po powstaniu swoją karierę od zera – po szkole murarskiej założył przedsiębiorstwo budowlane, które w szybko rozbudowującej się w latach 70. XIX wieku Warszawie pozwoliło mu na zdobycie sporego majątku i wybudowanie dwóch kamienic przy ul. Marszałkowskiej. Bolesław Brodzki, starszy cechu murarskiego, zapisał się w historii jako przedsiębiorca dbający o interesy robotników murarskich – m. in. organizował dla najuboższych kasy samopomocy oraz kursy dla praktykantów murarskich. Tak więc Konstanty wyrastał w rodzinie mieszczańskiej, z tradycjami niepodległościowymi, jednocześnie z domu wynosząc poszanowanie dla robotników, co znalazło odbicie w jego późniejszych decyzjach.

Kup e-wydanie tego numeru, aby uzyskać pełny dostęp do artykułu

Pobierz ten numer w formie elektronicznej w wybranym formacie (PDF, epub, mobi) i uzyskaj dostęp online do artykułów.

Wstępniak

Dostęp do serwisu

Wydanie papierowe, Android, iOS, WWW, ebook.

Komentarz rysunkowy

Felietony

Krzysztof Galimski

Pistolet Pulemiot Szpagina wz. 1941

Nic tak nie cieszy jak seria z pepeszy.

Grzegorz Braun

Kondotier cudzej sprawy

Owszem, Kościuszko nie należał do najbardziej zajadłych „bolszewików” swojej generacji – ale czyż „mieńszewicy” mają do końca świata okupować polski panteon narodowy?