Historia

Ponury sekret Luftwaffe

Aleksander Piński

Za rekordową liczbę zestrzeleń alianckich samolotów niemieccy piloci zapłacili wysoką cenę.

379 z 409 pilotów myśliwców, którzy w czasie II wojny światowej mieli więcej, niż czterdzieści zestrzeleń, było Niemcami. Najlepszym powietrznym snajperem był Niemiec Erich Hartman, który miał na koncie 352 zwycięskie pojedynki powietrzne. Z kolei najlepsi piloci z ZSRR, Wielkiej Brytanii i USA mieli odpowiednio zaledwie 66, 40 i 38 zabitych wrogów. Rekordowa liczba zestrzeleń nie wynikała jednak z tego, że niemieccy piloci byli „nadludźmi”.

Najlepsi snajperzy

Podczas II wojny światowej 409 pilotów miało czterdzieści i więcej zestrzeleń. Tylko dziesięciu z nich było ze Związku Radzieckiego, siedmiu z Japonii, sześciu z Finlandii i po jednym z USA i Wielkiej Brytanii. Najlepszym pilotem spoza Niemiec był Fin Ilmari Juutilainen (94 zestrzelenia). Jak to możliwe, że 93 proc. najlepszych pilotów myśliwców w czasie II wojny światowej było Niemcami?

Kup e-wydanie tego numeru, aby uzyskać pełny dostęp do artykułu

Pobierz ten numer w formie elektronicznej w wybranym formacie (PDF, epub, mobi) i uzyskaj dostęp online do artykułów.

Wstępniak

Dostęp do serwisu

Wydanie papierowe, Android, iOS, WWW, ebook.

Komentarz rysunkowy

Felietony

Stanislas Balcerac

Matecznik dla migrantów

Najazd imigrantów na Polskę nastąpi nie z zachodu i południa, tylko z północy.

Grzegorz Braun

Kondotier cudzej sprawy

Owszem, Kościuszko nie należał do najbardziej zajadłych „bolszewików” swojej generacji – ale czyż „mieńszewicy” mają do końca świata okupować polski panteon narodowy?