Historia

Big Zbig

Andrzej Skrzyński

Zachował się film z wizyty Zbigniewa Brzezińskiego w Afganistanie w którym, przemawiając do bojowników islamskich, życzy im powodzenia i zapewnia, że Bóg stoi po ich stronie.

Zbigniew Brzeziński (1928–2017) był wybitnym politykiem i uczonym politologiem. Łączenie tych dwóch aktywności nie jest sprawą wyjątkową, ale zwykle do jednej potrzebne są inne predyspozycje, niż do drugiej. Znane są przykłady wybitnych uczonych, którzy okazywali się marnymi politykami i polityków, którzy przekraczając próg akademii, okazywali się przeciętnymi uczonymi. Wydaje się, że w przypadku Brzezińskiego te dwie aktywności doskonale się uzupełniały. Wszystkie jego książki można potraktować jako część biografii politycznej. Brzeziński reprezentował pewien model obecności w polityce, którego wzorzec stworzył Niccolo Machiavelli. Autor „Księcia” przedstawił siebie jako doradcę władcy, którego wtajemnicza w arkana sztuki rządzenia. Dosłownie doradcą księcia Brzeziński był tylko raz, za prezydentury Jimmy’ego Cartera, kiedy to pełnił funkcję doradcy prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. bezpieczeństwa. Jednak faktycznie od połowy lat pięćdziesiątych, kiedy ukazały się pierwsze jego książki, głos zabierał jako uczony, którego ambicją było wpływanie na politykę.

Kup e-wydanie tego numeru, aby uzyskać pełny dostęp do artykułu

Pobierz ten numer w formie elektronicznej w wybranym formacie (PDF, epub, mobi) i uzyskaj dostęp online do artykułów.

Wstępniak

Dostęp do serwisu

Wydanie papierowe, Android, iOS, WWW, ebook.

Komentarz rysunkowy

Felietony

Stanislas Balcerac

Matecznik dla migrantów

Najazd imigrantów na Polskę nastąpi nie z zachodu i południa, tylko z północy.

Jan Piński

Polska Bez Cenzury

Cenzura jest tak stara jak świat. W końcu na początku było słowo. Mylą się ci, którzy uważają, że w Polsce cenzura skończyła się wraz likwidacją słynnego urzędu przy ul. Mysiej w Warszawie, w kwietniu 1990 r.