Historia

Powstanie państwa opiekuńczego

Andrzej Kroński

Powstanie państwa sowieckiego stało się dla Europejczyków straszakiem. Politycy zachodni odebrali lekcję – jeśli nie stworzą satysfakcjonujących warunków dla klasy robotniczej, to zwróci się ona ku socjalizmowi.

Powstanie państwa opiekuńczego należy do najważniejszych wydarzeń XX wieku. Ocena tego faktu zależy od orientacji ideologicznej. Jego zwolennicy uważają, że było to jedno z najważniejszych osiągnięć świata zachodniego; krytycy natomiast twierdzą, że jest to jeden z najważniejszych powodów słabości świata zachodniego ostatnich dziesięcioleci.

Od pewnego czasu koncepcja ta przeżywa kryzys. Kryzys gospodarczy postawił pod znakiem zapytania zdolności europejskich państw do wypełniania licznych zobowiązań, które wprowadziło państwo opiekuńcze. Trwający kryzys emigracyjny ujawnił piętę achillesową państwa opiekuńczego. Państwa te - jak Szwecja - przyciągają masy imigrantów, którzy chcą korzystać z fantastycznych warunków opieki socjalnej.

Przyczyny powstania koncepcji państwa opiekuńczego są bardzo złożone. W popularnej wyobraźni fakt ten łączy się z oddziaływaniem komunizmu. Komunizm, albo ruch polityczny odwołujący się do tej ideologii, niewątpliwie odegrał w tym procesie ważną rolę, ale głównie – negatywną.

Kup e-wydanie tego numeru, aby uzyskać pełny dostęp do artykułu

Pobierz ten numer w formie elektronicznej w wybranym formacie (PDF, epub, mobi) i uzyskaj dostęp online do artykułów.

Wstępniak

Dostęp do serwisu

Wydanie papierowe, Android, iOS, WWW, ebook.

Komentarz rysunkowy

Felietony

Grzegorz Braun

Bohaterowie spod ciemnej gwiazdy

Powiedz mi, jakich czcisz bohaterów, a powiem ci, kim jesteś – w przypadku Polaków ta zasada sprawdza się doskonale. Nasz „narodowy panteon” znakomicie obrazuje zamęt duchowy i dezorientację intelektualną, w jakiej utrzymywani jesteśmy od pokoleń – o zgrozo, także przez własnych dziejopisów.

Paweł Zarzeczny

Niemiec z orzełkiem

Rok 1938, przedwojenny. W naszym ataku geniusz, Ernest Wilimowski, prawdopodobnie najlepszy piłkarz, który kiedykolwiek zakładał koszulkę z białym orłem.