Felietony

Empire i regencja

Katarzyna Janiszewska

Czy naprawdę wiemy, jak ubierały się bohaterki powieści Jane Austen?

„Jest prawdą powszechnie uznaną, iż samotny, zamożny mężczyzna potrzebuje do szczęścia żony”.

Większość pań skojarzy powyższy fragment z powieściami Jane Austen. Wiedzą też ogólnie, jak prezentowała się moda w tamtym okresie. Jednak gdyby padło pytanie o konkrety, zapewne powiedziałyby, że moda empirowa to sukienki odcinane pod biustem, z krótkimi bufiastymi rękawkami i dużym dekoltem. Jak jednak było naprawdę?

Czasy, w których żyła Jane Austen dzielimy oficjalnie na kilka etapów: lata 1795–1799 to okres Dyrektoriatu, 1799–1804 – Konsulatu, i wreszcie 1804–1814 – Cesarstwa. Choć Anglicy zapewne i tak wszystko nazwą regencją. Moda – nazwijmy ją ogólnie empirową – od 1795 do 1820 roku, kiedy to z mody wyszła podniesiona pod biust talia, zmieniała się wraz ze zmianami politycznymi, obyczajowymi i kulturalnymi.

Rewolucja w świecie mody

W powszechnym wyobrażeniu moda na podniesioną talię pojawia się znikąd – panie chodziły w szerokich rogówkach i wysokich perukach z okrętami, a potem nagle suknie zmieniają się w cienkie, zwiewne i białe szaty. Proces ten był jednak o wiele dłuższy i ostateczny efekt kształtowało kilka czynników w ciągu kilkudziesięciu lat. Jego efektem była suknia chemise, spopularyzowana przez Marię Antoninę. Na portretach ówczesnych kobiet chemise występuje najczęściej w bieli, ale ówczesne pisma poświęcone modzie lansowały także inne barwy. Był to typ luźnej, jednoczęściowej sukni, ściąganej przy dekolcie sznureczkiem, często otwartej przodem, w talii przepasanej szarfą.

Moda lat 1780–1799 była bardzo różnorodna i suknie te nie stanowiły modelu dominującego, chociaż były noszone powszechnie. Jak widać na rycinie z 1784 roku, często były także ściągane na sznureczki w talii i na żebrach, po całym obwodzie sylwetki. W 1793 roku w pismach kobiecych ubiór z podniesioną pod biust talią pojawia się sporadycznie. Jednak już w 1794 jest przedstawiany dość często. Do roku 1796 stanowi jeden z kilku rodzajów proponowanych strojów, aby stopniowo nabierać popularności i w 1797 roku stać się modelem dominującym.

--------------------------------------------------------------------
Całość w najnowszym numerze "Historii Bez Cenzury"

Wstępniak

Dostęp do serwisu

Wydanie papierowe, Android, iOS, WWW, ebook.

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Urbański

Kto i dlaczego był oburzony

Prezydent Kwaśniewski postanowił uroczyście obejść dziesiątą rocznicą obrad Okrągłego Stołu i wydał w Pałacu wielką uroczystość. To było całkowicie zrozumiałe.

Jan Piński

Polska Bez Cenzury

Cenzura jest tak stara jak świat. W końcu na początku było słowo. Mylą się ci, którzy uważają, że w Polsce cenzura skończyła się wraz likwidacją słynnego urzędu przy ul. Mysiej w Warszawie, w kwietniu 1990 r.