Felietony

Empire i regencja

Katarzyna Janiszewska

Czy naprawdę wiemy, jak ubierały się bohaterki powieści Jane Austen?

„Jest prawdą powszechnie uznaną, iż samotny, zamożny mężczyzna potrzebuje do szczęścia żony”.

Większość pań skojarzy powyższy fragment z powieściami Jane Austen. Wiedzą też ogólnie, jak prezentowała się moda w tamtym okresie. Jednak gdyby padło pytanie o konkrety, zapewne powiedziałyby, że moda empirowa to sukienki odcinane pod biustem, z krótkimi bufiastymi rękawkami i dużym dekoltem. Jak jednak było naprawdę?

Czasy, w których żyła Jane Austen dzielimy oficjalnie na kilka etapów: lata 1795–1799 to okres Dyrektoriatu, 1799–1804 – Konsulatu, i wreszcie 1804–1814 – Cesarstwa. Choć Anglicy zapewne i tak wszystko nazwą regencją. Moda – nazwijmy ją ogólnie empirową – od 1795 do 1820 roku, kiedy to z mody wyszła podniesiona pod biust talia, zmieniała się wraz ze zmianami politycznymi, obyczajowymi i kulturalnymi.

Rewolucja w świecie mody

W powszechnym wyobrażeniu moda na podniesioną talię pojawia się znikąd – panie chodziły w szerokich rogówkach i wysokich perukach z okrętami, a potem nagle suknie zmieniają się w cienkie, zwiewne i białe szaty. Proces ten był jednak o wiele dłuższy i ostateczny efekt kształtowało kilka czynników w ciągu kilkudziesięciu lat. Jego efektem była suknia chemise, spopularyzowana przez Marię Antoninę. Na portretach ówczesnych kobiet chemise występuje najczęściej w bieli, ale ówczesne pisma poświęcone modzie lansowały także inne barwy. Był to typ luźnej, jednoczęściowej sukni, ściąganej przy dekolcie sznureczkiem, często otwartej przodem, w talii przepasanej szarfą.

Moda lat 1780–1799 była bardzo różnorodna i suknie te nie stanowiły modelu dominującego, chociaż były noszone powszechnie. Jak widać na rycinie z 1784 roku, często były także ściągane na sznureczki w talii i na żebrach, po całym obwodzie sylwetki. W 1793 roku w pismach kobiecych ubiór z podniesioną pod biust talią pojawia się sporadycznie. Jednak już w 1794 jest przedstawiany dość często. Do roku 1796 stanowi jeden z kilku rodzajów proponowanych strojów, aby stopniowo nabierać popularności i w 1797 roku stać się modelem dominującym.

--------------------------------------------------------------------
Całość w najnowszym numerze "Historii Bez Cenzury"

Wstępniak

Dostęp do serwisu

Wydanie papierowe, Android, iOS, WWW, ebook.

Komentarz rysunkowy

Felietony

Grzegorz Jakubowski

Piosenkarka Dorota R. zatrzymana. Niebezpieczna kobieta „Pitbulla” przesłuchiwana przez policję

Piosenkarka Dorota R. została zatrzymana w środę rano – dowiedział się dwutygodnik „Bez Cenzury”.

Stanislas Balcerac

Matecznik dla migrantów

Najazd imigrantów na Polskę nastąpi nie z zachodu i południa, tylko z północy.