Historia

O jeden lincz za daleko

Aleksander Piński

Jak jeden prawnik zniszczył Ku Klux Klan.

Ku Klux Klan wyraźnie podupadł po wyroku z 1984 r. i obecnie ma w całych USA zaledwie kilka tysięcy członków. Egzekucja Henry Haysa została wykonana tuż przed północą 5 czerwca 1997 r. W ciągu poprzednich lat w celi śmierci morderca zdążył zaprzyjaźnić się z kilkoma czarnoskórymi, którzy stanowili większość oczekujących na egzekucje w stanie Alabama (od 1930 r. stan pozbawił życia 118 czarnych i 32 białych). Jego nowi przyjaciele dostarczali mu narkotyki, które złagodziły jego strach przed śmiercią.

Dzień po egzekucji duchowny, który wyspowiadał Haysa, powiedział, że w czasie spowiedzi ten przyznał się do morderstwa. Miał powiedzieć, że James Knowles zgodnie z prawdą opisał w sądzie przebieg wydarzeń. Z jednym wyjątkiem: to Knowles, a nie on poderżnął Donaldowi gardło na koniec. Tymczasem sam Knowles spędził w więzieniu 25 lat, z czego 20 lat w odosobnieniu i od kilku lat jest na wolności. Ulica Herndon Avenue, na której mieszkało wielu członków Ku Klux Klanu i na której powieszono zwłoki Michaela Donalda, została w 2006 r. przemianowana na Michael Donald Avenue.
1 2 3 4 5 6
Następna

Wstępniak

Dostęp do serwisu

Wydanie papierowe, Android, iOS, WWW, ebook.

Komentarz rysunkowy

Felietony

Leszek Nowak

Prezydencka dynastia Ameryki

W naszych czasach w polityce amerykańskiej odnajdujemy potężne rodziny, których członkowie zajmują najwyższe pozycje w strukturach władzy. Obecnie najbardziej znani są Clintonowie i Bushowie. Gdybyśmy jednak mieli wskazać na pierwszą wielką dynastię Ameryki, to wybór z pewnością padłby na rodzinę Adamsów.

Leszek Nowak

Narodowy bolszewizm

W kręgach antysemickiej prawicy Rosja po rewolucji stała się “nową Judeą”, ziemią podbitą i okupowaną przez Żydów.