Temat z Okładki

Były gangster "Masa", najlepiej zarabiającym polskim pisarzem - wynika z rankingu magazynu "Polska Bez Cenzury"

Aleksander Piński

Dwie trzecie miliona dolarów (2,48 mln zł) zarobił w ubiegłym roku były gangster Jarosław Sokołowski ps. „Masa” na sprzedaży 850 tys. egzemplarzy książek, w których opowiada o polskiej mafii. Ciągle jednak nie pokonany zostaje rekord Katarzyny Grocholi z 2009 r., kiedy to na jej konto w ciągu dwunastu miesięcy wpłynął ponad milion dolarów za sprzedaż 650 tys. egzemplarzy tzw. sagi mazurskiej.

Jak wynika z rankingu najlepiej zarabiających polskich pisarzy „Polska Bez Cenzury” najpewniejszą drogą do zbicia fortuny na pisaniu  w naszym kraju jest jednak wydawanie książek o przestępcach. Zajmuję się tym cała pierwsza trójka najlepiej zarabiających polskich pisarzy - Jarosław Sokołowski (nr 1 w rankingu), Katarzyna Bonda (nr 2 i 1,46 mln zł) i współautor książek "Masy" Artur Górski (nr 3 i 1,22 mln zł) - i tylko im udało się w 2015 r. pokonać magiczną barierę miliona złotych rocznych dochodów. Na kolejnym miejscu uplasował się Wojciech Sumliński z 752 tys. zł (głównie za sprawą publikacji „Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego”), ale także „Czego nie powie Masa o polskiej mafii”. Piątą lokatę zajął Andrzej Sapkowski z 537 tys. zł. Całkowite dochody Sapkowskiego są znacznie wyższe, niż te które podaliśmy w rankingu (jego podstawą jest sprzedaż publikacji w języku polskim). W 2015 r. jeden z tomów sagi o Wiedźminie trafił na listę bestsellerów „The New York Times”. 6 miejsce Olga Tokarczuk: 478 tys. zł  za wydane w 2014. „Księgi Jakubowe”, które znalazły w 2015 r.  70 tys. nabywców.  7 miejsce Patryk Vega: 439 tys. zł  W 2015 r. wydał dwa tomy serii rozmów z polskimi policjantami zatytułowane „Złe psy” („Po ciemnej stronie mocy” i „W imię zasad”). W ubiegłym roku sprzedał ich 120 tys. egzemplarzy. 8 lokata Anna Ficner-Ogonowska: 342 tys. zł pisze głównie dla kobiet. Wydawnictwo "Znak" w  wydała już pięć jej książek. Ostatnia zatytułowana „Czas pokaże” znalazła w 2015 r.  64 tys. nabywców. 9 miejsce Małgorzata Musierowicz: 245 tys. zł. W 2015 r.  sprzedała 64 tys. egzemplarzy najnowszej części z cyklu „Jeżycjada” zatytułowanej „Feblik”. Pierwszą "10" zamyka Yvette Żółtowska-Darska: 229 tys. zł Była szefowa kanału TVN Style, z wykształcenia polonistka.  Zainspirowana zainteresowaniem syna piłką nożną zaczęła wydawać serię książek dla dzieci o najsłynniejszych piłkarzach. Ukazały się „Messi. Mały chłopiec, który stał się wielkim piłkarzem” i „Ronaldo. Chłopiec, który wiedział, czego chce”. Obu sprzedało się w ubiegłym roku po 39 tys. egz.

 

Jak liczyliśmy?

 

Szczegóły kontraktów między pisarzami i wydawcami są skrzętnie skrywane przez obie strony. Wiadomo jednak, że autorzy nie mający statusu gwiazd lub mało rozpoznawalni dostają od 5 do 10 proc. ceny okładkowej sprzedanego egzemplarza książki. Przyjęliśmy, że celebryci (np. Wajrak) są w stanie wynegocjować lepsze stawki – 12 proc., a uznani twórcy bestsellerów (np. Bonda, Górski, Sapkowski) otrzymują jeszcze więcej – 15 proc. Następnie mnożyliśmy to przez liczbę sprzedanych egzemplarzy i ich cenę. W przypadku wywiadów uznawaliśmy, że osoba z którą robiony jest wywiad bierze dwie trzecie honorarium (bo to jej nazwisko jest magnesem przyciągającym czytelników, tak jak na przykład w przypadku Jarosława Sokołowskiego). Trzeba także pamiętać, że podane kwoty są brutto, co oznacza iż na przykład w przypadku Sokołowskiego na konto wpłynęło ok. miliona złotych mniej (od większości dochodów musi zapłacić 32 proc. podatku PIT).

 

Cały ranking najlepiej zarabiający pisarzy w magazynie "Polska Bez Cenzury" już w sprzedaży.

Wstępniak

Dostęp do serwisu

Wydanie papierowe, Android, iOS, WWW, ebook.

Komentarz rysunkowy

Felietony

Grzegorz Braun

Czyja historia?

Dosyć finansowania antypolskiej agitacji z polskich budżetów - czas zaprzestać retransmisji cudzych narracji degradujących Polaka do roli wiecznego winowajcy, petenta i aspiranta.

Krzysztof Galimski

Pistolet Pulemiot Szpagina wz. 1941

Nic tak nie cieszy jak seria z pepeszy.