24.11.2016

Kondotier cudzej sprawy

Owszem, Kościuszko nie należał do najbardziej zajadłych „bolszewików” swojej generacji – ale czyż „mieńszewicy” mają do końca świata okupować polski panteon narodowy?

Kłopotliwy geniusz

Czy można celebrować sztukę stworzoną przez pedofila?

Liban 1982 Nieznana wojna ZSRR

Wydarzenia w Libanie są na ogół kojarzone z izraelsko-syryjskim konfliktem w Dolinie Bekaa i masakrą w obozach palestyńskich uchodźców. Mniej znany jest radziecki udział w tej wojnie, który nieomal zakończył się wybuchem III wojny światowej.

Tragiczne losy ludzi gór - Zapomniani sojusznicy amerykańskich sił specjalnych w wojnie w Wietnamie

W głośnym filmie Francisa Forda Coppoli „Czas Apokalipsy”, zbuntowany pułkownik Walter E. Kurtz zaszył się ze swym oddziałem w kambodżańskiej dżungli, by prowadzić swoją prywatną wojnę ze wszystkimi stronami konfliktu wietnamskiego, nie wyłączając armii amerykańskiej. Gdy pułkownik Benjamin L. Willard, któremu dowództwo US Army zleciło wyeliminowanie renegata, dotarł do jego bazy okazało się, że Kurtz stoi na czele wojowniczego plemienia, które oddaje mu boską cześć i wykonuje wszystkie, coraz bardziej zbrodnicze i szalone rozkazy. W filmie Coppoli to wojownicze plemię odgrywali członkowie filipińskiego ludu Ifugao. Jednak angażowanie przez amerykańskie siły specjalne do swych operacji wietnamskich mniejszości etnicznych i religijnych jest faktem. Co więcej, na początku amerykańskiej interwencji w Wietnamie, był to jeden z największych sukcesów Zielonych Beretów w tym konflikcie.