28.07.2016

Złota dama

W bunkrze przechowywano teraz skarby sztuki Europy Środkowej. Niektóre z dzieł zostały zgromadzone przez nazistów. Czyli skradzione bądź wyłudzone od żydowskich rodzin, które upokarzano, oszukiwano i wreszcie wygnano z Wiednia. Jeśli tu zostały, spotkał je znacznie gorszy los. Starsi Austriacy starali się o tym zapomnieć.

Sekscesy antykwariusza Stanisława Augusta

Porzucony małżonek nie zamierzał łatwo pogodzić się z utratą żony. Nie zgodził się na rozwód, oddanie żonie córki i w lutym 1782 wniósł sprawę do sądu, domagając się od jej kochanka odszkodowania, opiewającego na ogromną sumę 20 000 funtów (odpowiadającą dzisiejszym 2,5 mln funtów).

Prezydencka dynastia Ameryki

W naszych czasach w polityce amerykańskiej odnajdujemy potężne rodziny, których członkowie zajmują najwyższe pozycje w strukturach władzy. Obecnie najbardziej znani są Clintonowie i Bushowie. Gdybyśmy jednak mieli wskazać na pierwszą wielką dynastię Ameryki, to wybór z pewnością padłby na rodzinę Adamsów.

Polska Sazonowa

Zastanawiając się nad rekonstrukcją Polski, jakiej dokonał Józef Stalin w czasie II wojny światowej, zazwyczaj umyka nam, że to nie do końca on był pomysłodawcą tych zmian. Mało kto wie, że pierwszeństwo należało tu do Sergiusza Sazonowa, rosyjskiego ministra spraw zagranicznych z okresu przed wybuchem I wojny światowej oraz w pierwszych latach jej trwania, i pewnych kręgów rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych.